Skogsbruk är negativt för militärt försvar. Kalhyggen och tallplantager ger uselt skydd för svenska soldater vid en eventuell markinvasion av främmande makt. På ett kalhygge finns naturligtvis ingenting att ta skydd bakom. Allt är skövlat. I den unga tallplantagen samma sak. På den 50-80 år gamla plantagen går det att se långt mellan stammarna. 100 till 200 meter utan problem. Ett skottavstånd som kan skada och döda svenska soldater.

Skogsbruk är negativt för militärt försvar
Alla lågor (fallna döda träd) också är borta på kalhyggen och i tallplantager. Finns ingenting att dölja sig eller ta skydd bakom även om försvarande soldater kastar sig ner på mage när kulorna börjar vina. Soldaterna är helt utlämnade, om det inte råkar finnas någon större sten att ta skydd av.
Att jag för första gången skriver om militära grejer på denna blogg beror på att det är sådant som Tidöregeringen + SD kanske vill lyssna till? Militär kapacitet har, förutom sänkta skatter och mer poliser, varit Moderaternas, med fleras, främsta politiska budskap så länge jag kan minnas. När Sverige nu är medlem i NATO och rustar som under värsta kalla kriget har satsningarna på mer vapen och fler militärer fallit. Det går inte att satsa på detta så mycket mer. Men det gäller att tänka på försvaret i ett bredare perspektiv. Frågan är om regeringen plus SD är kapabla till det?

I en riktig skog, en kontinuitetsskog som aldrig tidigare har kalavverkats, finns kvar döljande skydd för de svenska försvarande soldaterna. Lågor, grova träd och yviga granar att anordna eldställningar bakom för att kunna överraska delar av en en framryckande invasionsarmé.
Den här retoriken kanske faller de styrande på läppen för att omedelbart undanta alla kvarvarande oskyddade gamla skogar och urskogar från skogsbruk, för nuvarande skogsbruk är negativt för militärt försvar – i högsta grad!

Argument om biologisk mångfald, klimat, urfolkskonventioner, klimat, renar och renskötsel biter inte på de styrande för att skydda de här kvarvarande spillrorna av genuin skog. Militärt försvar kanske gör det?

Jag blir glad om du vill stödja mitt arbete på bloggen med ett swishbelopp 😀
Stort tack på förhand 💚

#militär #sverige #försvar #försvarsmakten #sverige #svpol #kontinuitetsskog #gammelskog #urskog
Visningar: 62