Sonen Nils tolv år!

Sonen Nils tolv år!

Sonen Nils tolv år! Min yngsta son Nils fyller tolv år idag, hipp hurra ❤️ Vid halv tio för tolv år sedan kom han till världen hemma i Randijaur, elva veckor för tidigt. Läs om den dramatiska händelsen.

Sonen Nils tolv år!

Finpojken växte upp som en natur- och fiskeintresserad människa som trivs bäst i skogen, i en båt, vid en havs-, sjö- eller älvstrand. Igår pratade jag på Tjállegoahte i Jokkmokk om tillkomsten av årets småskrift för Ájtte musei vänner som jag gjort. Jag framhöll flera exempel på hur barnen ger en så mycket på utesessionerna. Att de har andra perspektiv, andra ögon, och ser och upplever saker som vuxna inte gör.

Det gällde mina två första barn Anton och Elina, Nils storasyster Astrid, men också Nils själv. Åtskilliga gånger har han gett mig ahaupplevelser med spindlar, växter och roliga former, som han lycklig upptäckt och euforisk berättat om när jag själv inte sett något. De presenterar onekligen en annan värld småmänniskorna ❤️

Sonen Nils tolv år! Det är otroligt vad tiden rusat iväg. Otroligt hur det lilla röda drygt ett kilo tunga knytet från den 11 april 2013 kunnat växa upp så här. Stora varma kramar från pappgubben ❤️

Sonen Nils tolv år!

För tidigt födda

#prematur #förtidigtfödd

Visningar: 80

Ett svar på ”Sonen Nils tolv år!”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *