Ännu en arkeologisk undersökning i Gállok

Ännu en arkeologisk undersökning i Gállok

Ännu en arkeologisk undersökning i Gállok. 2012 hjälpte arkeologen Gunilla Larsson oss i nätverket Gruvfritt Jokkmokk att ideellt inventera Gállok på samiska fornlämningar som härdar, boplatser, kokgropar, förrådsgropar, med mera. Ett jobb som gjordes eftersom den undersökning mineralprospektören finansierade för sin första MKB var bristfällig. Då sa Gunilla att hela det område som kommer att bli påverkat av den eventuella gruvexploateringen måste undersökas. Det görs nu.


Till vardags jobbar Gunilla Larsson som arkeolog på Länsstyrelsen i Dalarna. I sommar har hon dock tagit tjänstledigt för att undersöka lämpliga delar av området som vid bäckar, kallkällor och myrar. Ett fristående privat konsultföretag inom arkeologin bekostar hennes insats denna gång. Det tackar vi för!

Jag följde med henne under några timmar där sandmagasinet planeras på ännu en arkeologisk undersökning i Gállok. Två härdar hittades, som Gunilla med en sond, vilken liknar en biskopskringla, tryckte ner i jorden. Svarta kolrester visade att det verkligen var árana/härdar där samer för mycket länge sedan eldat i sina tätkåtor. På torra backar vid myrar och på myrholmar går denna typ av samiska fornlämning att finna. Myrarna erbjuder fint renbete, det fläktar och blir mindre med flygfän och vajorna kunde lättare hållas under uppsikt under den intensiva epoken i renskötselns historia, då de mjölkades flitigt.

Tidigare hittade Gunilla ännu två härdar som hon också kommer att lägga in på Riksantikvarieämbetets nättjänst Fornsök. Jag kommer troligen hänga med henne någon fler dag i nästa vecka. Min gissning är att det finns fångstgropar på den södra sluttningen av berget Boahttsunoajvve. Så häftigt det vore om vi kunde finna sådana! På andra sidan den svaga dalen där sandmagasinet kanske kommer att anläggas – på nordostsidan av berglandet Roavvoajvve – har dock skogsbruket plöjt det kalhygge som de högg på 1970-talet. Där har därmed alla eventuella arkeologiska spår förintats.

Mera på bloggen:
Arkeologi i Gállok

Wikipedia:
Arkeologi

Visningar: 244

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *